Ošetrenie koreňových kanálikov

Čo predstavuje ošetrenie koreňových kanálikov – odborný názov „ enodontické ošetrenie“?Pre mnohých pacientov toto ošetrenie predstavuje obávaný výkon. Niet sa čomu čudovať, keď medzi ľuďmi kolujú hrôzostrašné zážitky z minulosti, kedy takéto ošetrenie skutočne patrilo k veľmi bolestivým zákrokom. Lokálna anestéza tento problém hravo rieši... A odkladaním takéhoto problému škodíme len sami sebe.

Moderné endodontické ošetrenie je však úplne iné než tomu bolo kedysi a vôbec nemusí byť bolestivé. Tak isto v dnešnej dobe sa nejedná o mnohonásobnú návštevu u zubára. Keďže ide o jeden z hlavných pilierov zachovania funkčného pôvodného chrupu pacientov.

Ako zachrániť zub.

Hlavným cieľom endodontického ošetrenia je odstránenie chorých zubných tkanív z koreňového systému a hermetickým uzatvorením tohto systému, aby sa zabránilo prieniku baktérií z vonkajšieho prostredia. Prvým krokom je vyhotovenie RTG snímky poškodeného zuba na zistenie stavu koreňového systému ( tvar koreňov, a pod). Druhým krokom je preparácia korunkovej časti zuba – to je vyvŕtanie otvoru v dostatočnej veľkosti aby stomatológ našiel vchody do jednotlivých kanálikov. Následne treba odstrániť nezdravú zubnú dreň t.z.v. Pulpu. Je to rôsolovité tkanivo, ktoré je vďaka nervovému zásobovaniu veľmi citlivé.

Akútny zápal v tejto oblasti spôsobuje najprv silné prekrvenie a následne opuchom tkaniva nastáva zvýšenie tlaku v tejto dutine a tým k silnej bolesti. Pacient toto pociťuje ako silný tlak, bolesť na dotyk , bolestivé reakcie na teplo alebo chlad. Bolestivosť môže byť bez vonkajších podnetov zhoršujúca sa pulzujúca bolesť v kľudovej polohe ( v ľahu ). Možno preto toľko pacientov vyhľadáva pohotovosť v nočných hodinách. Opäť je to na zodpovednosti samého za seba a navštíviť zubára pri prvých bolestivých príznakoch.

Je nemožné s istotou určiť či je pulpa už úpne odumretá, vitálna alebo len zatlačená do hĺbky je na stomatológovi akú metódu záchrany zvolí. Pomáha mu k tomu skúška vitality. Skúška vitality sa vykonáva intenzívnym studeným podnetom, poklopom. Je však závislá na veľmi subjektívnej reakcii pacienta. Tiež rtg snímok môže niečo napovedať.... viac Röntgen zubov

Ďalším krokom môže byť vyčkávacia metóda kedy stomatológ po ošetrení a výpni provizórnou liečivou vložkou čaká 6-8 týždňov a ak príde k zlepšeniu vitality aplikuje hermetický uzáver. V horšom prípade, kedy táto možnosť zlyhá, pristupuje zubný lekár k devitalizácii pulpy a ošetreniu koreňových kanálikov. Musí sa odstrániť zubná dreň a následne vyčistiť,rozšíriť a vydezinfikovať koreňové kanáliky a hermeticky uzatvoriť. Po úspešnom vyplnení koreňových kanálikov nasleduje konečná výplň poprípade dostavba zuba.

Ošetrenie koreňových kanálikov je zákrok časovo i materiálne náročné ošetrenie a kladie vysoké nároky na zručnosť a vedomosti zubného lekára. Len správne ošetrený, hermeticky uzatvorený zub nedovolí vzniku ďalšej infekcii koreňového systému.

Bežne sa toto ošetrenie vykonáva v lokálnej anestéze, alebo o ňu môžete bez ostychu svojho lekára požiadať. Endodontické ošetrenie teda nemusí predstavovať pre žiadneho pacienta žiadnu nočnú moru.

  • Parodontologická starostlivosťParodontitída (paradentóza, parodontóza alebo parodontopatia) je nepríjemné chronické zápalové ochorenie parodontu... celý článok
  • Bielenie zubov Bielenie funguje na princípe rozpadu karbamidperoxidu, aktívne molekuly prenikajú medzi kryštály skloviny a reagujú s pigmentmi... celý článok
  • Zubné implantáty ... sú vlastne náhrady koreňov voperované priamo do čeľuste. Majú tvar koreňa (skrutky) a sú vyrobené z titanu alebo z titanových zliatin.... celý článok