Zubný kaz

Zubný kaz je vlastne defekt tvrdého zubného tkaniva. Na jeho vzniku sa podieľa celý rad príčin. Základnou z nich je zubný povlak. Je to mäkký povlak, ktorý sa usádza v miestach ťažko prístupných tzv. samočisteniu zubov, ktoré prebieha pri žuvaní tuhšej stravy. Takými miestami sú medzizubné priestory, krčky zubov a jamky alebo ryhy na korunkovej časti zuba. Množstvo povlaku je u každého iné. Ovplyvňuje ho ústna hygiena, zloženie stravy. Povlak nie je základnou príčinou len zubného kazu, ale aj vzniku paradentózy.

Povlak sa tvorí z veľkého množstva baktérií v slinách. Veľmi dobre prilne k zubnému povrchu. Čím dlhšie na ňom ostáva, tým väčšie škody vie napáchať. Potom hovoríme o vyzretom zubnom povlaku, ktorého základom už je veľké množstvo kariéznych baktérií. To sú tie, ktoré sa veľkou mierou podieľajú na vzniku zubného kazu. Tieto baktérie dokážu premieňať cukry na organické kyseliny. Tieto potom spolu s bakteriálnymi enzýmami narušujú tvrdé zubné tkanivo.

Na vzniku zubného kazu sa teda podieľa súčinnosť štyroch faktorov: baktérií, cukrov (sacharidov) z potravy, odolnosť tvrdého zubného tkaniva a času.

Prevencia zubného kazu

Prevenciu treba zamerať predovšetkým na základné vyvolávajúce faktory, a to zubný povlak a cukry. To znamená správna a pravidelná zubná hygiena, úprava stravy s obmedzením cukrov a vieme si pomôcť aj pravidelnou flouridáciou. Fluorid napúšťa zubnú sklovinu impregnačnými látkami, ktoré ju posilňujú a chránia proti vonkajším agresívnym vplyvom.

Pod úpravou stravy treba rozumieť obmedzenie tzv. lepivých cukrov ako je čokoláda, cukríky a všeobecne sladkosti. Z týchto cukrov mikroorganizmy obsiahnuté v slinách okamžite začínajú tvoriť zničujúce kyseliny. Podobne však pôsobia aj sladené nápoje a niektoré ovocie napr. banány. Stravu treba vyvážiť vlákninou, vitamínmi a minerálmi. Veľmi dobré sú zelenia a celozrnné pečivo, ktoré podporujú tvorbu slín.

Prejavy zubného kazu

Klasickým prejavom zubného kazu je bolesť a precitlivelosť hlavne na studené, teplé, ale aj sladké a kyslé podnety. Horším prípadom je skryté pôsobenie kazu, ktoré sa nijako objektívne neprejaví, ale vykonáva svoju deštrukčnú činnosť skryte. Taký kaz sa vie aj dočasne zastaviť (nepokračuje v rozširovaní). Typická je čierna farba takéhoto defektu. Ak však pokračuje vo svojej činnosti, môže sa rozšíriť až do zubnej drene. Tu vyvoláva zápal (pulpitídu) a môže spôsobiť rozpad postihnutého zuba. Takisto sa môže rozšíriť na okolité zuby. Často sa stávaj, že dva vedľa seba stojace zuby majú zo spoločného medzizubného priestoru rozšírený kaz v rovnakom mieste. Zubný kaz sa môže rozšíriť a zasiahnuť aj okolité tkanivá a spôsobiť zápal kosti. Vážnym dôsledkom pri neliečení kazov môže byť prienik infekčných látok do krvného obehu, čo je všeobecne nebezpečné, a môže spôsobovať vážne zdravotné problémy.

Liečba zubného kazu

Pomocou stomatologických nástrojov sa musí zubný kaz odstrániť. Odstraňuje sa poškodené tkanivo Vzniknutý priestor (kavita) sa vyplní výplňovým materiálom. Ten môže byť plastický a tuhne priamo v dutine (amalgám, kompozitný materiál alebo skloionomérny cement) alebo sa použijú tzv. inlaye-onlaye výplne (keramické výplne zhotovené v zubnej technike podľa odtlačku, alebo skenu zuba). Do defektu zubu sú potom prilepené pomocou špeciálnych cementov.

  • Parodontologická starostlivosťParodontitída (paradentóza, parodontóza alebo parodontopatia) je nepríjemné chronické zápalové ochorenie parodontu... celý článok
  • Bielenie zubov Bielenie funguje na princípe rozpadu karbamidperoxidu, aktívne molekuly prenikajú medzi kryštály skloviny a reagujú s pigmentmi... celý článok
  • Zubné implantáty ... sú vlastne náhrady koreňov voperované priamo do čeľuste. Majú tvar koreňa (skrutky) a sú vyrobené z titanu alebo z titanových zliatin.... celý článok