Bielenie zubov

Čo je bielenie zubov

Bielenie zubov funguje na princípe rozpadu karbamidperoxidu, aktívne molekuly prenikajú medzi kryštály skloviny a reagujú s pigmentmi. Bieliaci účinok je veľmi dobre viditeľný aj keď zubnú sklovinu nezmení ani nepoškodí. Prečo? Preto že iba približne 2% skloviny zuba sú organické substancie, ktoré spolupôsobia na sfarbení zuba. Ostatných 98% sú kryštály anorganického pôvodu, na ktoré karbamidperoxid nepôsobí. Ak sa bielenie vykonáva pod odborným dohľadom a vylúčia sa riziká ako je tehotenstvo, alergie, poruchy vývoja skloviny a.t.ď., je bielenie zubov BEZPEČNÉ.

Treba však podotknúť, že lekár musí najskôr zuby skontrolovať, zachytiť kazy a odstrániť zubný kameň a povlaky. Až potom je možné začať s bielením zubov. Peroxid, ktorý sa dostane do kazu v zube môže spôsobiť bolesti. Tiež nie je vhodné začínať protetické práce (korunky, mostíky a iné náhrady) a zhotovovať „ biele plomby“ pred bielením. Umelé materiály  bielením farbu nezmenia a nastáva viditeľný rozdiel medzi bielenými zubami a zvyškom zuboradia. Tieto práce sa vykonávajú až po bielení.

Metódy bielenia zubov

Najčastejšími metódami sú domáce a ambulantné bielenie.

Domáce bielenie zubov prebieha tak, že v ambulancii Vám vyrobia priehľadný plastový nosič, do ktorého si pacient sám doma aplikuje bieliace médium – gél. Nosič s gélom treba nosiť niekoľko hodín denne - najlepšie v spánku,  pokiaľ nedosiahnete požadovaný stupeň vybielenia. Tento spôsob môže u citlivejších pacientov niekoľko dní až celú dobu spôsobovať miernu bolestivosť zubov.

Ambulantné bielenie zubov sa vykonáva v ambulancii a trvá cca 90 minút. Vyškolený personál Vám ešte dočistí povlaky na zuboch, natiahne tzv. KOFERDAM - ochrannú bariéru medzi zuby a mäkké tkanivá aby sa vám zvyškový gél nedostal na ďasná a nepodráždil ich. Nanesie sa bieliace médium ktoré sa presvecuje monochromatickým svetlom na aktiváciu zvýšeného pôsobenia bieliaceho média. Nanesenie gélu sa po odstránení opakuje trikrát. Na záver sa na vybielené zuby aplikuje desenzitizér – gél ktorý napomáha rýchlemu skľudneniu podráždenej skloviny. U citlivejších pacientov sa môže objaviť mierna bolestivosť pretrvávajúca v deň ošetrenia.

Funguje bielenie zubov vždy?

Nikdy sa nedá predom určiť aký stupeň vybielenia sa vo vašom prípade dosiahne a ako dlho bude dosiahnutý výsledok stabilný. Zubný lekár však podľa skúseností s dosiahnutými výsledkami vo svojej praxi vie odhadnúť aké zmeny sú možné.

Napríklad pacienti, ktorý boli doteraz so svojou farbou spokojní, ale postupom času si všimli zažltnutie majú veľké predpoklady, že budú opäť spokojní. Tento typ sfarbenia je spôsobený hlavne farebnými pigmentmi v strave a nápojoch.

Ako postupovať počas a po bielení zubov

Veľmi dôležitá je podporná fluorizácia a tzv. „ biela diéta „. Po ambulantnom bielení sa ihneď aplikuje ambulantná fluorizácia a potom ju treba v domácich podmienkach opakovať minimálne raz do týždňa. Treba obmedziť potraviny a nápoje so silným farebným pigmentom ako je káva, čaj, červené víno, kolové nápoje, sójová omáčka, cvikla,  jahody, čučoriedky, ... Tiež u žien tmavé odtiene rúžov môžu spôsobiť sfarbenie. Je dobré sa tiež vyvarovať v prvých dňoch kyslím nápojom a jedlám, ako je kyslé ovocie, víno, dresingy v šalátoch, džúsy ... Kyslosť  znižuje hodnotu Ph v slinách a citlivé zuby môžu reagovať bolestivo.

V prípade, že pocítite tupú bolesť zubov, alebo budú vaše zuby bolestivo reagovať na studené a teplé podnety netreba prepadať panike, Až 10% ľudí trpí zvýšenou citlivosťou zubov krátko po bielení.

  • Parodontologická starostlivosťParodontitída (paradentóza, parodontóza alebo parodontopatia) je nepríjemné chronické zápalové ochorenie parodontu... celý článok
  • Bielenie zubov Bielenie funguje na princípe rozpadu karbamidperoxidu, aktívne molekuly prenikajú medzi kryštály skloviny a reagujú s pigmentmi... celý článok
  • Zubné implantáty ... sú vlastne náhrady koreňov voperované priamo do čeľuste. Majú tvar koreňa (skrutky) a sú vyrobené z titanu alebo z titanových zliatin.... celý článok